Hodně mluvíš - Málo mluvíš - Vůbec nemluvíš - Začni psát - Každý se potřebuje vyjádřit

Obsluha webu

Obsah otevřeného odkazu

PROGRAMOVANÁ VÝUKA ZAV

Autorem je vicemistr světa v psaní na klávesnici Jaroslav Zaviačič, od roku 1991 ve spoluautorské spolupráci s devítinásobnou mistryní světa Helenou Zaviačičovou-Matouškovou. Podle ZAVu se učí psát na středních i základních školách po celé ČR, ale i v zahraničí v jazykových verzích slovenské, polské a německé.

Výuka je rozdělena do několika tříd:

Tabulka 2:Obsah výuky ZAV
Třída Cvičení Obsah výuky
I. 1 - 600 probrání více než 95 % plochy českého textu
II. 601 - 1 200 méně frekventované znaky české klávesnice a čísla
III. 1 201 - 1 800 trénink rychlosti a přesnosti

Program vás vede celou výukou, nácvik jednotlivých znaků je postupný podle jejich četnosti výskytu v českém textu. Předkládaná cvičení jsou pestrá s následným vyhodnocením chyb, podle kterého program zvolí váš další postup: posun vpřed (na další cvičení), zopakování cvičení nebo posun zpět (na předcházející cvičení).

Základní metodou nácviku je opakování, tak aby psaní znaků bylo zautomatizované. To znamená, že po nějaké době už nebudete vnímat, kterými prsty píšete konkrétní znaky. Proto je také nutné pravidelně trénovat, nejlépe každý den (lze i vícekrát za den), minimálně však 3krát týdně. Stačí i několik desítek minut. Z nácviku se nemá stát nezáživná povinnost, ale zajímavá škola hrou. Před samotným začátkem tréninku se seznamte se zásadami psaní.

Popis některých cvičení

Kádinky: Znaky se střídají v určitém časovém intervalu. Pokud písmeno opíšete správně, pak se válce naplňují. Při chybě začínáte od začátku.

Opisy textu: Nejčastější cvičení, která jsou vyhodnocovaná podle počtu chyb nebo počtu úhozů. Při opisu nesmíte mít delší pauzu, jinak dojde k předčasnému vyhodnocení. Cvičení mohou být i různě limitovaná časem a různě penalizovaná.

Opisy naslepo: Slouží k tomu, abyste se soustředili pouze na opisovaný text. Neuvidíte tedy text, který sami píšete. Při chybě Vás program zastaví a zobrazí ji.

Opisy odzadu: Velká specialita, která slouží k nácviku přesnosti psaní, ke zvýšení vašeho soustředění a ke snížení globálního čtení (domýšlení čteného textu).

Tento web

Doporučuji

Zajímavosti

Copyright © 2012-2019 Všechna práva vyhrazena Škola DOMINIKA | hosting